Filed in: Animation, Awards, Commercials, Events, Film, News, Television

43rd Annual Annie Award Nominations Announced

December 1, 2015 | By

The International Animated Film Society, ASIFA-Hollywood, announced the nominations for the 43rd Annual Annie Awards recognizing the year’s best in animation. The winners will be announced on Feb. 6 at UCLA’s Royce Hall.

The Annie Awards cover 36 categories and include best animated feature, best animated feature-independent (new this year), special productions, commercials, short subjects, student films and outstanding individual achievements, as well as the honorary juried awards.

This year’s best animated feature nominations include: Anomalisa (Paramount Pictures), Inside Out (Pixar Animation Studios), Shaun the Sheep The Movie (Aardman Animations), The Good Dinosaur (Pixar Animation Studios), and The Peanuts Movie (Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation).

“This year we introduced an important new category – best feature-independent,” said ASIFA-Hollywood president, Jerry Beck. “We will now recognize not only features in wide release, but also the independent animators, international studios, anime and special productions that might not otherwise get the attention they deserve.”

The inaugural best animated feature-independent nominations include: Boy And the World (Filme de Papel), Kahlil Gibran’s The Prophet (Ventanarosa), The Boy and The Beast (Studio Chizu), and When Marnie Was There (Studio Ghibli).

The juried awards honoring career achievement and exceptional contributions to animation will also be presented. Three Winsor McCay recipients have been selected by the ASIFA-Hollywood board of directors – Joe Ranft, Phil Roman and Isao Takahata for their career contributions to the art of animation; and the June Foray recipient – Don Hahn for his benevolent or charitable impact on the art and industry of animation.

The nominees are:

Production Categories

Best Animated Feature

Anomalisa – Paramount Pictures
Inside Out – Pixar Animation Studios
Shaun the Sheep The Movie – Aardman Animations
The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
The Peanuts Movie – Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation

Best Animated Special Production

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Warner Bros. Animation
He Named Me Malala – Parkes-MacDonald / Little Door
I Am A Witness – Moonbot Studios
Kite – Epic Games
Kurt Cobain: Montage of Heck – End of Movie, LLC
Niko and the Sword of Light – Titmouse, Inc. / Amazon Studios

Best Animated Short Subject

Carface – National Film Board of Canada
DISSONANCE – frameboX
If I was God – National Film Board of Canada
On Ice – Google/Evil Eye Pictures
Sanjay’s Super Team – Pixar Animation Studios
World of Tomorrow – Don Hertzfeldt

Best Animated Television/Broadcast Commercial

Chex Party Mix: “Holiday Magic” – Stoopid Buddy Stoodios
Man and Dog – Psyop
Michelin Total Performance: “All the Performances In Every Tire” – Moonbot Studios
We Are All Farmers – Acme Filmworks

Best Animated Television/Broadcast Production for Preschool Children

Bubble Guppies – Episode: 326 – “Super Guppies!” – Nickelodeon Nelvana
PAW Patrol – Episode: 213, Pups Save A MerPup -Spin Master Nickelodeon
Peter Rabbit – Episode: 216 – The Kitten and Pig Adventure – Nickelodeon Productions Silvergate Media
Sheriff Callie’s Wild West – Episode: #201A “The Good, the Bad & the Yo-Yo” – Wild Canary Animation / Disney Junior
Transformers Rescue Bots – Episode: “I Have Heard The Robots Singing” – Hasbro Studios
Tumble Leaf – Episode: Mirror – Amazon Studios and Bix Pix Entertainment

Best Animated Television/Broadcast Production For Children

Clarence – Episode: Turtle Hats – Cartoon Network
Gravity Falls – Episode: Not What He Seems – Disney Television Animation
Harvey Beaks – Episode: A Day of No To-Do – Nickelodeon
Sanjay & Craig – Episode: Street Dogg – Nickelodeon
Star vs. the Forces of Evil – Episode: Blood Moon Ball – Disney Television Animation
Steven Universe – Episode: Jail Break – Cartoon Network Studios
Wander Over Yonder – Episode: The Breakfast – Disney Television Animation

Best General Audience Animated Television/Broadcast Production

Bob’s Burgers – Episode: Can’t Buy Me Math – Twentieth Century Fox Television Bento Box Entertainment
BoJack Horseman – Episode: Brand New Couch – The Tornante Company
Moonbeam City – Episode: Quest for Aquatica – Titmouse, Inc. / Comedy Central
The Simpsons – Episode: Halloween of Horror – Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television

Best Animated Feature-Independent

Boy and the World – Filme de Papel
Kahlil Gibran’s The Prophet – Ventanarosa
The Boy and the Beast – Studio Chizu
When Marnie Was There – Studio Ghibli

Best Student Film

Can I Stay? – Ringling College
Dodoba – Yon Hui Lee
ed – Taha Neyestani
Life Smartphone – Xie Chenglin
Mother – Stephanie Chiew
Nice To Meeteor You – Yizhou Li
Shift – Maria Cecilia Puglesi
The Casebook of Nips & Porkington – Melody Wang

Individual Achievement Categories

Outstanding Achievement, Animated Effects in an Animated Production

Home – DreamWorks Animation
Effects Lead: Greg Gladstone, Effects Lead: Tim Hoff, Effects Lead: Mark Newport, Effects Lead: Jason Rickwald, Effects Lead: Stephen Wood

Hotel Transylvania 2 – Sony Pictures Animation
Character Effects Supervisor: Chris Logan, Character Effects Supervisor: Brian Casper, Character Effects Lead: Gavin Baxter, Character Effects Lead: William Eckroat

Inside Out – Pixar Animation Studios
Effects Artist: Amit Baadkar, Effects Artist: Dave Hale, Effects Artist: Vincent Serritella, Second Unit & Crowds Animation, Supervisor: Paul Mendoza

Minions – Illumination Entertainment
Computer Graphic Supervisor: Frank Baradat, Computer Graphic Supervisor: Antonin Seydoux, Effects Supervisor: Milo Riccarand, Lighting & Composite Supervisor: Nicolas Brack

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Effects Supervisor: Jon Reisch, Effects Lead: Stephen Marshall, Volumetric Clouds Architect: Magnus Wrenninge, Development & Effects Artist: Michael Hall, Effects Technical Lead: Michael K. O’Brien

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water – Paramount Animation
Effects Animation Supervisor: Brice Mallier, FX Animation Supervisor: Paul Buckley, FX Animator: Brent Droog, FX Animator: Alex Whyte, Lead FX Animator: Jonothan Freisler

Outstanding Achievement, Animated Effects in a Live Action Production

Jurassic World – Animated Effects – Universal Studios / Legendary Pictures
Effects TD Supervisor: Raul Essig, Digital Artist: Roman Schmidt, Digital Artist: Mark Chataway, Digital Artist: Ryan Hopkins

Marvel’s Avengers: Age of Ultron – Sokovia Destruction – Marvel Studios
Creature Sim Supervisor: Michael Balog, Creature Simulation Lead: Jim Van Allen, Effects Simulation Supervisor: Florent Andorra, Effects Lead: George Kaltenbrunner

Maze Runner: The Scorch Trials – Gotham Group 20th Century Fox
FX Supervisor: Ronnie Menahem, CG Supervisor: Pavani Rao Boddapati, Lighting TD: Francois Sugny, Models: Leslie Chan, FX TD: Nicolas Petit

The Hobbit : The Battle of the Five Armies – New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) – WingNut Films 3Foot7
FX Supervisor: Ronnie Menahem, Lead FX TD: Brian Goodwin, FX Supervisor: Jason Lazaroff, Senior Environment Artist: Paul Harris, Lead Modeller: James Ogle

Outstanding Achievement, Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production

Dragons: Race to the Edge – Episode: “Have Dragon Will Travel, Part 2,” DreamWorks Animation Television
Lead Animator: Yong-Zhi Sun, Character: Heather, Windshear, Astrid, Hiccup

Dragons: Race to the Edge – Episode: “Have Dragon Will Travel, Part 1” – DreamWorks Animation Television
Character Animator: Chi-Ho Chan, Character: Heather, Windshear, Dagur, Savage, Hiccup, Toothless, Berserkers

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Episode: Elf: Buddy’s Musical Christmas – Screen Novelties Warner Bros Animation
Character Animator: Alfonso Estrada, Character: Buddy, Jovie

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Episode: Elf: Buddy’s Musical Christmas – Screen Novelties Warner Bros Animation
Character Animator: Scott Daros, Character: Buddy, Jovie, Fake Santa #1, fake santas

Peter Rabbit – Episode: 216 – The Kitten and Pig Adventure – Nickelodeon Productions Silvergate Media
Character Animator: Maurizio Parimbelli, Character: Peter, Benjamin, Lily, Mittens, Pig Robinson, Ducklings

Turbo FAST – Episode: “Turboldly Go” – DreamWorks Animation Television
Character Animator: Ryan MacNeil, Character: Smoove Move, Chet, Incidental, Characters, EFX

Wander Over Yonder – Episode: “The Good Bad Guy” – Disney Television Animation
Character Animator: Justin Nichols, Character: Lord Hater

Outstanding Achievement, Character Animation in a Feature Production

Home – DreamWorks Animation
Animation Supervisor: Mark Donald, Character: Various

Inside Out – Pixar Animation Studios
Animator: Allison Rutland, Character: All Characters

Inside Out – Pixar Animation Studios
Animator: Travis Hathaway, Character: All Characters

Minions – Illumination Entertainment
Animator: Hichem Arfaoui, Character: Herb & Scarlet Overkill, Kevin, Stuart & Bob

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Animator: Mark C. Harris, Character: All Characters

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Animator: K.C. Roeyer, Character: All Characters

The Peanuts Movie – Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox
Animation – Lead Animator: BJ Crawford, Character: Multiple Characters

Outstanding Achievement, Character Animation in a Live Action Production

Jurassic World – Indominus Rex – Universal Studios / Legendary Pictures
VFX Animation Supervisor: Glen McIntosh, Associate Animation Supervisor: Kevin Martel, Lead Animator: Kyle Winkelman, Digital Artist: Rodrick Fransham, Creature Supervisor: Kaori Ogino

Marvel’s Avengers: Age of Ultron – The Hulk – Marvel Studios
Animation Supervisor: Jakub Pistecky, Animator: Gang Trinh, Animator: Craig Penn, Lead Animator: Mickael Coedel, Lead Animator: Yair Gutierrez

Marvel’s Avengers: Age of Ultron – Ultron – Marvel Studios
Lead Animator: Peter Tan, Animator: Boonyiki Lim, Animator: Sachio Nishiyama, Animator: Byounghee Cho, Animator: Roy Tan

The Hobbit : The Battle of the Five Armies – AZOG – New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) – WingNut Films 3Foot7
Animation Supervisor: Aaron Gilman, Senior Facial Modeller: Howard Sly, Lead Animator: Matthew Riordan, Creature TD: Kevin Kelm, Lead Shader TD: Guillaume Francois

The Hobbit : The Battle of the Five Armies – SMAUG – New Line Cinema Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) – WingNut Films 3Foot7
Animation Supervisor: David Clayton, Creature Supervisor: Gios Johnston, Senior Modeller: Andreja Vuckovic, Lead Shader TD: Guillaume Francois, Senior Animator: Daniel Zettl

The Revenant – Judy – Regency Enterprises, New Regency Pictures, Anonymous Content, M Productions, Appian Way, RatPac-Dune Entertainment
Animation Supervisor: Matthew Shumway, Lead Digital Artist: Adrian Millington, Digital Artist: Blaine Toderian, Digital Artist: Alexander Poei, Digital Artist: Kevin Lan

Outstanding Achievement, Character Animation in a Video Game

Armikrog – Pencil Test Studios, Inc.
Lead Animator: Mike Dietz Character: All Characters

Evolve – 2K Games
Character Animator: David Gibson, Character: Daisy, Goliath, Kraken

Invisible, Inc. – Klei Entertainment Inc.
Character Animator: Bruce Chang, Character: Decker, Central, Nika, Guards

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast Production

Breadwinners – Episode: Wrath of the Pizza Lord – Nickelodeon in association with Titmouse Canada Animation, Inc.
Character Designer: Junpei Takayama, Character: DuckBuhdeuce Pizza Winner A, DuckSwaySway Pizza Winner A, Mushroom, Worker A, Onion Worker A, Pepperoni Worker A, Pizza Lord A, Pizza Lord, Mechanical Arms A, Pizza Lord Muscle A, Pizza Lord Fat A, Pizza Lord Small A, Spider A

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Episode: Elf: Buddy’s Musical Christmas – Screen Novelties Warner Bros Animation
Character Designer: Craig Kellman, Character: Buddy, Jovie, Walter Hobbs, Michael Hobbs, Mr. Greenway, Chadwick & Matthews, Santa Claus, Background Characters

Harvey Beaks – Episode: Night Club Night – Nickelodeon
Character Designer: David Tilton Character:Harvey in Club Suit Harvey in Leotard Club, Dance Circle Bouncer Club Incidentals, Bunny Protest DJ Dade on Sugar Techno, Bear in Club Outfit Jeremy as Bartender, Irving in Apron Miriam in Apron

Pickle and Peanut – Episode: Swim Lessons – Disney Television Animation
Lead Character Design: Tapan Gandhi, Character: Multiple

Pig Goat Banana Cricket – Episode: Pig Goat Banana Cricket High Five! – Nickelodeon
Co-Creator: Dave Cooper Character: Pig, Goat, Banana, Cricket, Captain Sassafras, Mr. Manelli, Dog Cart, Picklemart Mascot, Shragger, Rasta Rat, Love Comet, Burgerstein, Junior Ranger, Sneezy, Butt Monster Angel, Dog Cart, Babies, Design Supervisor: Mike Dougherty, Character: Incidental Store Clerk 0001, Incidental Animal 0049, Sludge Monster, Character Designer: Jennifer Wood, Character: Clerk McGirk I, Adult 0011, Kid 0012, Kid 0008, Adult 0037, Adult 0010, Animal 0052, Prince Mermeow, Animal 0031, Animal 0025, Animal 0016, Animal 0050, Animal 0008, Animal 000,2 Animal 0001, Animal 0007, Animal 0004, Animal 0003, Animal 0059, Animal 0048, Animal 0006, & more, Character Designer: Steve Hirt Character: Junior Ranger Elephant

Pig Goat Banana Cricket – Episode: Miss Cutesy Meow Meows – Nickelodeon
Character Designer: Gordon Hammond, Character: Incidental Scientist Crowd, Treehouse Bot Incidental Cab Driver, Character Designer: Steve Hirt Character: Pig in Picklemart Uniform Psychopath, Giraffe Pigeon Workers Movie Director Clam, Blaster Player 2 President of Planet as Muscle Man Exquisite Frog Incidental Clown, Incidental Production Assistant, Character Designer: Jennifer Wood, Character: Mr. Manelli Goat in Swimwear, Art Director: Mike Dougherty Character: Monster Weasel Banana Bot Dr. Eggplant Face

The Mr. Peabody and Sherman Show – Episode: “New Sponsor/ Cleopatra” – DreamWorks Animation Television
Character Design Supervisor: Chris Mitchell, Character: Various, Character Designer: Keiko Murayama, Character: Various

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated Feature Production

Hotel Transylvania 2 – Sony Pictures Animation
Character Designer: Craig Kellman, Character: Dennis, Dennis Bat, Vlad, Wuzzlelumplebum, Brandon, Linda, Mike, Johnny’s sister, Character Design: Stephen DeStefano, Character: Kelsey, Cronies

Inside Out – Pixar Animation Studios
Character Art Director: Albert Lozano, Character: All Characters, Character Artist: Chris Sasaki Character: All Characters

Minions – Illumination Entertainment – Character Designer: Eric Guillon Character: Herb Overkill, Scarlet Overkill, Minions, Yeti

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios – Character Art Director: Matt Nolte Character: All Characters

Outstanding Achievement, Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Archer – Episode: Edie’s Wedding – FX Productions
Director: Bryan Fordney

Disney Mickey Mouse – Episode: Coned – Disney Television Animation
Director: Dave Wasson

Dragons: Race to the Edge – Episode: “Reign of Fireworms” – DreamWorks Animation Television
Director: TJ Sullivan

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Episode: Elf: Buddy’s Musical Christmas – Screen Novelties Warner Bros Animation
Director: Mark Caballero, Director: Seamus Walsh

Gravity Falls – Episode: Northwest Mansion Mystery – Disney Television Animation
Director: Matt Braly

Mickey Mouse – Episode: Bottle Shocked – Disney TVA
Director: Heiko Drengenberg

Pickle and Peanut – Episode: Pickle the Falcon Master – Disney Television Animation
Director: Ken Wong

Steven Universe – Episode: The Test – Cartoon Network Studios
Director: Ian Jones-Quartey

Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production

Anomalisa – Paramount Pictures
Director: Charlie Kaufman, Director: Duke Johnson

Extaordinary Tales – Melusine Productions and R&R Communications
Director: Raul Garcia

Inside Out – Pixar Animation Studios
Director: Pete Docter

Kahlil Gibran’s The Prophet – Ventanarosa
Director: Roger Allers

Shaun the Sheep The Movie – Aardman Animations
Director: Mark Burton, Director: Richard Starzak

The Peanuts Movie – Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation
Director: Steve Martino

When Marnie Was There – Studio Ghibli
Director: Hiromasa Yonebayashi

Outstanding Achievement, Music in an Animated TV/Broadcast Production

Disney Mickey Mouse – Episode: ¡Feliz Cumpleaños! – Disney Television Animation
Composer: Christopher Willis

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Episode: Elf: Buddy’s Musical Christmas – Screen Novelties Warner Bros Animation
Composer/Lyricist: Matthew Sklar, Composer/Lyricist: Christopher Guardino

Puffin Rock – Episode: Night Lights – Cartoon Saloon, Dog Ears, Penguin Books
Composer/Lyricist: Einar Tonsberg

Sanjay & Craig – Episode: Street Dogg – Nickelodeon
Lyricist: Nick Bachman, Lyricist: Neil Graf, Composer: Matt Mahaffey, Composer/Lyricist: Jonathan Hylander (Music Editor)

Sheriff Callie’s Wild West – Episode: #201A “The Good, the Bad & the Yo-Yo” – Wild Canary Animation / Disney Junior
Composer/Lyricist: Mike Himelstein, Lyricist: Joe Ansolabehere, Composer: Mike Barnett

The Venture Bros: All This And Gargantua-2 – Titmouse, Inc. / Adult Swim
Composer/Lyricist: J.G. Thirlwell

Wander Over Yonder – Episode: The Black Cube – Disney Television Animation
Composer: Andy Bean

Outstanding Achievement, Music in an Animated Feature Production

Anomalisa – Paramount Pictures
Composer: Carter Burwell

Batman Unlimited: Monster Mayhem – Warner Bros. Animation
Composer: Kevin Riepl

Boy and the World – Filme de Papel
Composer: Ruben Feffer, Composer: Gustavo Kurlat, Composer: GEM Grupo Experimental de Música, Composer/Lyricist: Emicida (No last name)

Inside Out – Pixar Animation Studios
Composer: Michael Giacchino

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Composer: Mychael Danna, Composer: Jeff Danna

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Dawn of the Croods – Episode: “Garden of Eaten” – DreamWorks Animation Television
Production Design: Jonathan Pyun, Production Design: Aaron Spurgeon, Production Design: Baptiste Lucas, Production Design: Margaret Wuller, Production Design: Ethan Becker

Fresh Beat Band of Spies – Episode: 107, Singing Pirate – Nickelodeon Productions 6 Point 2 Nelvana
Production Design: Ernie Gilbert, Production Design: Kristin Donner, Production Design: Steve Meyers, Production Design: Fred Gardner, Production Design: David Cole

Gravity Falls – Episode: Xpcveaoqfoxso (Weirdmageddon) – Disney Television Animation
Production Design: Ian Worrel, Production Design: Jeffrey Thompson

Pig Goat Banana Cricket – Episode: Happy Chalawunga! – Nickelodeon
Production Design: Dave Cooper, Production Design: Mike Dougherty, Production Design: Francis Giglio

Pig Goat Banana Cricket – Episode: Prank Thy Neighbor – Nickelodeon
Production Design: Dave Cooper, Production Design: Mike Dougherty, Production Design: Francis Giglio

Puffin Rock – Episode: Night Lights – Cartoon Saloon, Dog Ears, Penguin Books
Production Design: Lily Bernard, Production Design: Marie Thorhauge, Production Design: Stefano Scapolan

The Mr. Peabody and Sherman Show – Episode: “Peabody’s Parents/Galileo” – DreamWorks Animation Televsion
Production Design: Kevin Dart, Production Design: Sylvia Liu, Production Design: Chris Turnham, Production Design: Eastwood Wong

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated Feature Production

Boy and the World – Filme de Papel
Production Design: Alê Abreu

He Named Me Malala – Parkes-MacDonald / Little Room
Production Design: Jason Carpenter

Home – DreamWorks Animation
Production Design: Emil Mitev

Inside Out – Pixar Animation Studios
Production Design: Ralph Eggleston

Minions – Illumination Entertainment
Production Design: Eric Guillon

Shaun the Sheep The Movie – Aardman Animations
Production Design: Matt Perry, Production Design: Gavin Lines

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Production Design: Harley Jessup, Production Design: Sharon Calahan, Production Design: Bryn Imagire, Production Design: Noah Klocek, Production Design: Huy Nguyen

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Adventure Time – Episode: Walnuts & Rain – Cartoon Network Studios
Storyboard Artist: Tom Herpich

Disney Mickey Mouse – Episode: ¡Feliz Cumpleaños! – Disney Television Animation
Storyboard Artist: Alonso Ramirez Ramos

Dragons: Race to the Edge – Episode: Eye of the Beholder (Part 1 and 2) – Dreamworks Animation
Storyboard Artist: Heidi Jo Gilbert

Niko and the Sword of Light – Episode: (pilot) – Titmouse, Inc. / Amazon Studios
Storyboard Artist: Sung Jin Ahn, Storyboard Artist: Ben Juwono, Storyboard Artist: David Woo, Storyboard Artist: Donna Lee

Steven Universe – Episode: Jail Break – Cartoon Network Studios
Storyboard Artist: Joe Johnston, Storyboard Artist: Jeff Liu, Storyboard Artist: Rebecca Sugar

The Adventures of Puss in Boots – Episode: “Hidden” – DreamWorks Animation Television
Storyboard Artist: Ben Juwono

Wander Over Yonder – Episode: The Breakfast – Disney Television Animation
Storyboard Artist: Justin Nichols

We Bare Bears – Episode: Burrito – Cartoon Network Studios – Storyboard Artist: Madeline Sharafian, Storyboard Artist: Manny Hernandez, Storyboard Artist: Bert Youn

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated Feature Production

Extraordinary Tales – Melusine Productions and R&R Communications
Storyboard Artist: Antonio Santamaria

Hotel Transylvania 2 – Sony Pictures Animation
Storyboard Artist: Mike Smukavic

Inside Out – Pixar Animation Studios
Storyboard Artist: Tony Rosenast

Inside Out – Pixar Animation Studios
Storyboard Artist: Domee Shi

Minions – Illumination Entertainment
Storyboard Artist: Habib Louati

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Storyboard Artist: Bill Presing

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Storyboard Artist: Rosana Sullivan

The Good Dinosaur – Pixar Animation Studios
Storyboard Artist: J.P. Vine, Storyboard Artist: Tony Rosenast, Storyboard Artist: Enrico Casarosa

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production

Bob’s Burgers – Episode: Hawk & Chick – Twentieth Century Fox Television Bento Box Entertainment
Starring: Kristen Schaal Character: Louise, Belcher

Breadwinners – Episode: Movie Ducks – Nickelodeon in association with Titmouse Canada – Animation Inc.
Voiced By: Eric Bauza Character: Buhdeuce

Dawn of the Croods – Episode: “The First Picture Show”, “School of Hard – Rocks” – DreamWorks Animation Television
“Lerk”: Grey Griffin Character: Lerk

Dawn of t he Croods – Episode: “The First Picture Show,” “Mom Genes” – DreamWorks Animation Television
“Amber”: Larainne Newman Character: Amber

Pig Goat Banana Cricket – Episode: Underpants-Palooza – Nickelodeon
Voice Actor: Matt Jones Character: Pig

Star vs the Forces of Evil – Episode: Compilation from Series – Disney Television Animation
Alan Tudyk: Alan Tudyk Character: Ludo

The Adventures of Puss in Boots – Episode: Various – DreamWorks Animation Television
“Puss in Boots”: Eric Bauza Character: Puss in Boots

Uncle Grandpa – Episode: Uncle Grandpa At The Movies – Cartoon Network Studios
Featured Voice: Kevin Michael Richardson, Character: Mr. Gus

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated Feature Production

Anomalisa – Paramount Pictures
Cast: Jennifer Jason Leigh Character: Lisa Hesselman

Inside Out – Pixar Animation Studios
Cast: Amy Poehler Character: Joy

Inside Out – Pixar Animation Studios
Cast: Phyllis Smith Character: Sadness

Minions – Illumination Entertainment
Cast: Pierre Coffin Character: The Minions

Minions – Illumination Entertainment
Cast: Jon Hamm Character: Herb Overkill

The Peanuts Movie – Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation
Linus: Alex Garfin Character: Linus

The Peanuts Movie – Blue Sky Studios, Twentieth Century Fox Animation
Lucy: Hadley Belle Miller Character: Lucy

The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water – Paramount Animation
Cast: Tom Kenny Character: SpongeBob

Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Adventure Time – Episode: The Diary – Cartoon Network Studios
Writer: Kent Osborne, Writer: Pendleton Ward, Writer: Jack Pendarvis, Writer: Jillian Tamaki, Writer: Adam Muto

Bob’s Burgers – Episode: The Hauntening – Twentieth Century Fox Television Bento Box Entertainment
Writer: Steven Davis, Writer: Kelvin Yu

Gravity Falls – Episode: Not What He Seems – Disney Television Animation
Writer: Alex Hirsch, Writer: Shion Takeuchi, Writer: Josh Weinstein, Writer: Jeff Rowe, Writer: Matt Chapman

The Simpsons – Episode: I Won’t Be Home For Christmas – Gracie Films in Association with 20th Century Fox Television
Writer: Al Jean

Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production

Inside Out – Pixar Animation Studios
Writer: Pete Docter, Writer: Meg LeFauve, Writer: Josh Cooley

Shaun the Sheep The Movie – Aardman Animations
Writer: Mark Burton, Writer: Richard Starzak

When Marnie Was There – Studio Ghibli
Writer: Hiromasa Yonebayashi

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated TV/Broadcast Production

All Hail King Julien – Episode: “Body Double” – DreamWorks Animation Television
Nominee: David Craig, Nominee: Jeff Adams

Disney Mickey Mouse – Episode: Coned – Disney Television Animation
Nominee: Illya Owens

Dragons: Race to the Edge – Episode: “Dragon Eye of the Beholder, Part 1” – DreamWorks Animation Television
Nominee: John Laus

Elf: Buddy’s Musical Christmas – Episode: Elf: Buddy’s Musical Christmas – Screen Novelties Warner Bros Animation
Nominee: Mike Wright

Lost Treasure Hunt – Episode: Columbus Voyage Revisited – Argosy Film Group
Nominee: Nolan Southerland, Nominee: William Kessler, Nominee: Benjamin Rush

Phineas and Ferb – Episode: Last Day of Summer – Disney Television Animation
Nominee: Anne Harting, Nominee: Shawn Lemmonier, Nominee: Lauren Crist, Nominee: Carmen Woods

Star vs the Forces of Evil – Episode: Storm the Castle – Disney Television Animation – Nominee: Ted Supa

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated Feature Production

Anomalisa – Paramount Pictures – Nominee: Garret Elkins

Inside Out – Pixar Animation Studios – Nominee: Kevin Nolting

Kahlil Gibran’s The Prophet – Ventanarosa – Nominee: Jennifer Dolce

Shaun the Sheep The Movie – Aardman Animations – Nominee: Sim Evan-Jones

BTL Production Listings

Video of the Day

The PA 101 for Military Veterans workshop is a 3 day free workshop created by Navy Vet Mark August.