Filed in: Awards, Events, Featured, News

72nd Creative Arts Emmy Awards: Night Five

September 20, 2020 | By

Mixed Bag of Awards Handed Out on First Televised Broadcast

72nd-emmys-noms.2020 (2).1The fifth night of the Creative Arts Emmy Awards was quite a bit different from the first four nights, in part because they were televised on FXX, but also, the Television Academy had set up a virtual press room where questions could be asked of some of the night’s winners. Some of the night’s presenters were at the Television Academy at the Saban Media Center, while others had presumably prerecorded intros for their respective categories. Once again, Nicole Byer from “Nailed It” hosted Night 5.

We’re also going to do something a little different here, because this is Below the Line, so we’re going to start with the below the line winners of the night rather than going in order of presentation.

HBO’S Watchmen added two more Emmys to its take, one for Outstanding Casting for a Limited Series, Movie or Special to Victoria Thomas, CSA and Meagan Lewis, CSA and another for Sound Editing in the same category, which was accepted by Supervising Sound Editor Brad North for his team.

Disney+ also continued its own success in the Creative Arts Emmys with two more, one for Ryan Watson’s Stunt Coordination, and another for Outstanding Composition – Original Dramatic Score, which went to Ludwig Göransson for “Chapter 8: Redemption.”

MarvelousMrsMaiselEmmy

The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime)

Another regular Emmy winner, Amazon Prime Video‘s much-lauded The Marvelous Mrs. Maisel added two more Emmys to its growing stack with the award for Outstanding Cinematography for a Single Camera Series (One Hour) to  M. David Mullen for the episode “It’s Comedy or Cabbage.” Later, Ron Bochar accepted the Emmy for Sound Mixing for his team’s work on the episode “A Jewish Girl Walks Into the Apollo…”

John Hodgman presented the Emmy for Outstanding Lighting Design/Lighting Direction to Trevor Brown for Saturday Night Live “Host: John Mulaney,” and Drew Scott presented Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program to The Crown’s Martin Childs for “Aberfan.”

Nena Erb and Lynarrion Hubbard were presented the Emmy for Outstanding Single-Camera Picture-Editing Comedy Series for their work on the “Lowkey Trying” episode of Insecure.

The Outstanding Contemporary Make-Up, Non Prosthetic Emmy went to the team behind HBO’s Euphoria, “And Salt the Earth Behind You,” consisting of Department Head Doniella Davy, Assistant Department Head Kirsten Sage Coleman and Makeup Artist Tara Lang Shah. Brandee Evans from P. Valley presented Outstanding Contemporary Costume to Debra Hansen and Darci Cheyne for their work on the series finale “Happy Ending” from Schitt’s Creek. Outstanding Period and/or Character Hairstyling went to Netflix’s Hollywood episode “A Hollywood Ending,” its Department Head Hairstylist Michelle Ceglia and her team.

The Outstanding Choreography for a Variety or Reality Programming Emmy was handed out by Cheryl Burke, going to Al Blackstone for his work on So You Think You Can Dance, specifically the routes for “I’ll Be Seeing You,””Mambo Italiano,” and “The Girl from Ipanema.”

Mason Nicoll and Peter Pak won the Emmy for Outstanding Main Title Design for their intro to the EPIX series, Godfather of Harlem.

Creative Arts Emmy

Dave Chappelle (Photo: Netflix)

Presented by Desus and Mero, the Outstanding Variety Special (pre-recorded) went to Dave Chappelle: Sticks & Stones, which would later win for Outstanding Director for Variety Series, going to Stan Lathan, and Outstanding Writing in the same category.

Eddie Murphy won Outstanding Guest Actor in a Comedy Series for his stint hosting Saturday Night Live, and a few minutes later, Maya Rudolph won her second Emmy of the week for her own guest spot on the same episode, playing Senator (and now Vice Presidential candidate) Kamala Harris. 

A historic moment for this year’s Emmys was when Ron Chepas Jones was presented Outstanding Guest Actor In a Drama Series for his stint as William Hill on NBC’s This Is Us. Two nights prior, his daughter Jasmine Chepas Jones won an Emmy for the Quibi series, #FreeRayShawn, making it the first time in Emmy history where a father and daughter won in the same year.

The always-wonderful Cherry Jones received her second Emmy, this time for Outstanding Guest Actress in a Drama Program, playing Nan Pierce on the “Tern Haven” episode of HBO’s Succession.

RuPaul once again won Outstanding host for a Reality or Competition Program for RuPaul’s Drag Race, while Cheer won the Emmy for Outstanding Unstructured Reality Program. Later, RuPaul would present Outstanding Documentary or Nonfiction Film to Producer Jason Hehir for ESPN’s The Last Dance.

Going back to the top of the evening, the very first Emmy of Night Five was handed out by comedian Wanda Sykes to Executive Producer Dan Harmon for Adult Swim’s Rick and Morty (“The Vat of Acid” Episode), which won for Outstanding Animated Program.

Outstanding Television Movie went to Cory Finley’s Bad Education, starring Hugh Jackman and Allison Janney, which was accepted by Producer Eddie Vaisman. 

Daryl Mitchell presented Exceptional Merit in Documentary Filmmaking to Ferras Fayad’s excellent doc, The Cave, which also received an Oscar nomination earlier in the year. It was accepted by Producers Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær.

Actor Giancarlo Esposito presented the Outstanding Children’s Program to two shows, Netflix’s Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance, accepted by Exec. Producers Halle Stanford and Lisa Henson, and the Mahershala Ali executive produced We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest. 

The Creative Arts Emmy Awards even had an award for Outstanding Commercial, which went to Back to School Essentials – Sandy Hook Promise, while the Outstanding Interactive Extension of a Linear Program went to USA Network’s Mr. Robot Season _4.0 ARG.

After five nights of Creative Arts Emmy Awards, HBO and Netflix are tied with 19 Emmys apiece with HBO having 16 awards for individuals and 3 for programs while Netflix has 5 programs honored and 14 individual Emmys. Disney+ has won its first eight Emmys, one for a program, tying with veterans NBC who took home the same. Disney+’s The Mandalorian and HBO’s Watchmen are currently tied with 7 Emmys apiece, although Watchmen has more Emmy nominations in categories being presented during the main show on Sunday night.

You can read the full list of winners from Night Five in the order they were presented below:

OUTSTANDING ANIMATED PROGRAM
Rick and Morty – The Vat Of Acid Episode
Dan Harmon, Executive Producer
Justin Roiland, Executive Producer
Mike McMahan, Executive Producer
Scott Marder, Executive Producer
Keith Crofford, Executive Producer
Rick Mischel, Executive Producer
Richard Grieve, Executive Producer
Mike Lazzo, Executive Producer
Rob Schrab, Co-Executive Producer
James Siciliano, Supervising Producer
Wes Archer, Supervising Director
Michael Waldron, Producer 

OUTSTANDING CASTING FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
Watchmen
HBO
Victoria Thomas, CSA Casting by
Meagan Lewis, CSA, Location Casting 

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A COMEDY SERIES
Host: Eddie Murphy
Saturday Night Live
“Eddie Murphy, Host”
NBC 

EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING
The Cave
National Geographic
Kirstine Barfod, Produced by
Sigrid Dyekjær, Produced by
Pernill Rose Grønkjær, Executive Producer
Eva Mulvad, Executive Producer
Carolyn Bernstein, Executive Producer
Ryan Harrington, Executive Producer
Matt Renner, Executive Producer 

OUTSTANDING HOST FOR A REALITY OR COMPETITION PROGRAM
RuPaul’s Drag Race
VH1
RuPaul, Host

OUTSTANDING SOUND EDITING FOR A LIMITED SERIES, MOVIE OR SPECIAL
Watchmen
“This Extraordinary Being”
HBO
Brad North, Supervising Sound Editor
Harry Cohen, Sound Designer
Jordan Wilby, Sound Effects Editor
Tiffany S. Griffith, Dialogue Editor
Antony Zeller, Foley Editor
A.J. Shapiro, Foley Editor
Sally Boldt, Music Editor
Zane Bruce, Foley Artist
Lindsay Pepper, Foley Artist

OUTSTANDING CONTEMPORARY MAKEUP (NON-PROSTHETIC)
Euphoria
“And Salt The Earth Behind You”
HBO
Doniella Davy, Department Head Makeup Artist
Kirsten Sage Coleman, Assistant Department Head Makeup Artist
Tara Lang Shah, Makeup Artist 

OUTSTANDING CONTEMPORARY COSTUMES
Schitt’s Creek
“Happy Ending”
Pop TV
Debra Hanson, Costume Designer
Darci Cheyne, Assistant Costume Designer 

OUTSTANDING PERIOD AND/OR CHARACTER HAIRSTYLING
Hollywood
“A Hollywood Ending”
Netflix
Michelle Ceglia, Department Head Hairstylist
Barry Lee Moe, Assistant Department Head Hairstylist GEORGE GUZMAN, Hairstylist
Michelle Arvizo, Hairstylist
Maria Elena Pantoja, Hairstylist 

OUTSTANDING VARIETY SPECIAL (PRE-RECORDED)
Dave Chapelle: Sticks & Stones
Netflix
Dave Chappelle, Executive Producer/Performer
Stan Lathan, Executive Producer
Rikki Hughes, Co-Executive Producer
Sina Sadighi, Producer 

OUTSTANDING MUSIC COMPOSITION FOR A SERIES (ORIGINAL DRAMATIC SCORE)
The Mandalorian
“Chapter 8: Redemption”
Disney+
Ludwig Göransson, Composer 

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY FOR VARIETY OR REALITY PROGRAMMING
So You Think You Can Dance
“Routines: I’ll Be Seeing You, Mambo Italiano, The Girl From Ipanema”
Fox
Al Blackstone, Choreographer

OUTSTANDING MAIN TITLE DESIGN
Godfather of Harlem
EPIX
Mason Nicoll, Creative Director/Editor
Peter Park, Designer/Lead Animator/Art Director
Giovana Pham, Designer
Cisco Torres, Animator

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES
Maya Rudolph as Senator Kamala Harris
Saturday Night Live
“Host: Eddie Murphy”
NBC 

OUTSTANDING UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
Cheer
Netflix
Greg Whiteley, Executive Producer
Andrew Fried, Executive Producer
Dane Lillegard, Executive Producer
Jasper Thomlinson, Executive Producer
Bert Hamelinck, Executive Producer
Adam Leibowitz, Supervising Producer
Arielle Kilker, Producer
Chelsea Yarnell, Producer 

OUTSTANDING CHILDREN’S PROGRAM
Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance
Netflix
Lisa Henson, Executive Producer
Halle Stanford, Executive Producer
Louis Leterrier, Executive Producer
Jeffrey Addiss, Co-Executive Producer
Will Matthews, Co-Executive Producer
Javier Grillo-Marxuach, Co-Executive Producer
Blanca Lista, Co-Executive Producer
Ritamarie Peruggi, Produced by

We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical Fest
HBO
Mahershala Ali, Executive Producer
Amatus Karim Ali, Executive Producer
Mimi Valdés, Executive Producer
Julie Anderson, Executive Producer
Amy Schatz, Produced by
Diane Kolyer, Produced by 

OUTSTANDING COMMERCIAL
Back-to-School Essentials – Sandy Hook Promise
Smuggler, Production Company
BBDO New York, Ad Agency 

OUTSTANDING CINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (ONE HOUR)
The Marvelous Mrs. Maisel
“It’s Comedy Or Cabbage”
Prime Video
M. David Mullen, ASC, Director of Photography 

OUTSTANDING DIRECTING FOR A VARIETY SPECIAL
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Netflix
Stan Lathan, Directed by

OUTSTANDING SINGLE-CAMERA PICTURE EDITING FOR A COMEDY SERIES
Insecure
“Lowkey Trying”
HBO
Nena Erb, ACE, Editor
Lynarion Hubbard, Additional Editor 

OUTSTANDING GUEST ACTOR IN A DRAMA SERIES
Ron Cephas Jones as William Hill
This is Us
“After The Fire”
NBC

OUTSTANDING WRITING FOR A VARIETY SPECIAL
Dave Chappelle: Sticks & Stones
Netflix
Dave Chappelle, Written by

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN/LIGHTING DIRECTION FOR A VARIETY SERIES
Saturday Night Live
“Host: John Mulaney”
NBC
Geoffrey Amoral, Lighting Director
Richard McGuinness, Lighting Director
William McGuinness,Lighting Director
Tim Stasse, Lighting Director
Trevor Brown, Lighting Director

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PERIOD OR FANTASY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)
The Crown
“Aberfan”
Netflix
Martin Childs, Production Designer
Mark Raggett, Art Director
Alison Harvey, Set Decorator

OUTSTANDING SOUND MIXING FOR A COMEDY OR DRAMA SERIES (ONE HOUR)
The Marvelous Mrs. Maisel
“A Jewish Girl Walks Into The Apollo… “
Prime Video
Mathew Price, CAS, Production Sound Mixer
Ron Bochar, CAS, Re-Recording Mixer
George A. Lara, CAS, Foley Mixer
David Boulton, ADR Mixer

OUTSTANDING STUNT COORDINATION FOR A DRAMA SERIES, LIMITED SERIES OR MOVIE
The Mandalorian
Disney+
Ryan Watson, Stunt Coordinator  

OUTSTANDING TELEVISION MOVIE
Bad Education
HBO
Fred Berger, Produced by
Eddie Vaisman, Produced by
Julia Lebedev, Produced by
Oren Moverman, Produced by
Brian Kavanaugh-Jones, Produced by
Mike Makowsky, Produced by
Leonid Lebedev, Executive Producer
Caroline Jaczko, Executive Producer 

OUTSTANDING INTERACTIVE EXTENSION OF A LINEAR PROGRAM
Mr. Robot –  Season_4.0 ARG
USA Network
Ralph Interactive
Fifth Column Games Roxanne Paredes, Producer Jeff McKibben, Writer 

OUTSTANDING GUEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES
Cherry Jones as Nan Pierce
Succession
“Tern Haven”
USA Network

OUTSTANDING DOCUMENTARY OR NONFICTION SERIES
The Last Dance
ESPN
Jason Hehir, Produced by
Mike Tollin, Executive Producer
Estee Portnoy, Executive Producer
Curtis Polk, Executive Producer
Connor Schell, Executive Producer
Gregg Winik, Executive Producer
Andrew Thompson, Executive Producer 

null
Width: 297px, Height: 300px