Filed in: Awards, Featured
|

PGA Nominations

January 6, 2019 | By

The Producers Guild of America announced today the motion picture and television nominations for the 30th Annual Producers Guild Awards. The nominees for the Producers Guild Awards are widely regarded as indicators of eligibility for producing honors given by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), the British Academy of Film and Television (BAFTA), the Hollywood Foreign Press Association (HFPA), and the Television Academy.  The 2019 winners of these awards will be announced at the annual awards show, presented by Cadillac, held at the Beverly Hilton Hotel in Los Angeles.

The Producers Guild will also present special honors to Keith Feige (David O.Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures), Toby Emmerich (Milestone Award), Amy Sherman-Palladino (Norman Lear Achievement Award in Television), Kenya Barris (Visionary Award), and Jane Fonda (Stanley Kramer Award).

And the nominees are:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures:

Black Panther – Producer: Kevin Feige

BlacKkKlansman – Producers: Sean Mckittrick, Jason Blum, Raymond Mansfield, Jordan Peele, Spike Lee

Bohemian Rhapsody –Producer: Graham King

Crazy Rich Asians – Producers: Nina Jacobson & Brad Simpson, John Penotti

The Favourite – Producers: Ceci Dempsey, Ed Guiney, Lee Magiday, Yorgos Lanthimos

Green Book – Producers: Jim Burke, Charles B. Wessler, Brian Currie, Peter Farrelly, Nick Vallelonga

A Quiet Place – Producers: Michael Bay, Andrew Form, Brad Fuller

Roma – Producers: Gabriela Rodríguez, Alfonso Cuarón

A Star Is Born – Producers: Bill Gerber, Bradley Cooper, Lynette Howell Taylor

Vice – Producers: Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Kevin Messick, Adam McKay

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

Dr. Seuss’ The Grinch – Producers: Chris Meledandri, Janet Healy

Incredibles 2 – Producers: John Walker, Nicole Grindle

Isle of Dogs – Producers: *Eligibility Determination Pending*

Ralph Breaks the Internet – Producer: Clark Spencer

Spider-Man: Into the Spider-Verse –Producers: Avi Arad, Phil Lord & Christopher Miller, Amy Pascal, Christina Steinberg

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Drama:

The Americans – Season 6 – Producers: Joe Weisberg, Joel Fields, Chris Long, Graham Yost, Justin Falvey, Darryl Frank, Stephen Schiff, Mary Rae Thewlis, Tracey Scott Wilson, Peter Ackerman, Joshua Brand

Better Call Saul Season 4 – Producers: Peter Gould, Vince Gilligan, Mark Johnson, Melissa Bernstein, Thomas Schnauz, Gennifer Hutchison, Nina Jack, Diane Mercer, Gordon Smith, Alison Tatlock, Ann Cherkis, Bob Odenkirk, Robin Sweet

The Handmaid’s TaleSeason 2 – Producers: Bruce Miller, Warren Littlefield, Elisabeth Moss, Daniel Wilson, Fran Sears, Mike Barker, Sheila Hockin, Eric Tuchman, Kira Snyder, Yahlin Chang, Frank Siracusa, John Weber, Joseph Boccia, Dorothy Fortenberry, Margaret Atwood, Ron Milbauer

Ozark Season 2 – Producers: Jason Bateman, Chris Mundy, Bill Dubuque, Mark Williams, David Manson, Alyson Feltes, Ryan Farley, Patrick Markey, Matthew Spiegel, Erin Mitchell

This Is Us Season 3 – Producers: Dan Fogelman, Isaac Aptaker, Elizabeth Berger, John Requa, Glenn Ficarra, Ken Olin, Charles Gogolak, Jess Rosenthal, Steve Beers, KJ Steinberg, Kevin Falls, Julia Brownell, Vera Herbert, Bekah Brunstetter, Shukree Hassan Tilghman, Cathy Mickel Gibson, Nick Pavonetti

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television – Comedy:

Atlanta Season 2 –Producers: *Eligibility Determination Pending*

Barry Season 1 – Producers: Alec Berg, Bill Hader, Aida Rodgers, Emily Heller, Liz Sarnoff

Glow Season 2 – Producers: Jenji Kohan, Liz Flahive, Carly Mensch, Tara Herrmann, Mark A. Burley, Nick Jones, Kim Rosenstock, Sascha Rothchild, Leanne Moore

The Good Place Season 3 – Producers: Michael Schur, David Miner, Morgan Sackett, Drew Goddard, Josh Siegal, Dylan Morgan, Joe Mande, Megan Amram, David Hyman, Jen Statsky

The Marvelous Mrs. Maisel Season 2 – Producers: Amy Sherman‐Palladino, Daniel Palladino, Dhana Rivera Gilbert, Sheila Lawrence

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television:

The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Season 2 – Producers: Ryan Murphy, Nina Jacobson, Brad Simpson, Alexis Martin Woodall, Tom Rob Smith, Daniel Minahan, Brad Falchuk, Scott Alexander, Larry Karaszewski, Chip Vucelich, Maggie Cohn, Eric Kovtun, Lou Eyrich, Eryn Krueger Mekash

Escape at Dannemora – Producers: Ben Stiller, Nicholas Weinstock, Michael De Luca, Bryan Zuriff, Brett Johnson, Michael Tolkin, Bill Carraro, Adam Brightman, Lisa M. Rowe

Maniac – Producers: Patrick Somerville, Cary Joji Fukunaga, Michael Sugar, Doug Wald, Jonah Hill, Emma Stone, Pal Kristiansen, Anne Kolbjørnsen, Espen Huseby, Carol Cuddy, Mauricio Katz, Caroline Williams, Ashley Zalta, Jessica Levin, Jon Mallard

The Romanoffs – Producers: *Eligibility Determination Pending*

Sharp Objects – Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Streamed or Televised Motion Pictures:

Fahrenheit 451 – Producers: Sarah Green, Ramin Bahrani, Michael B. Jordan, Alan Gasmer, Peter Jaysen, David Coatsworth

King Lear – Producers: *Eligibility Determination Pending*

My Dinner with Hervé – Producers: *Eligibility Determination Pending*

Paterno – Producers: Barry Levinson, Jason Sosnoff, Tom Fontana, Edward R. Pressman, Rick Nicita, Lindsay Sloane, Amy Herman

Sense8 – “Together Until the End” – Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

30 for 30Season 9 – Producers: Connor Schell, John Dahl, Libby Geist, Erin Leyden, Adam Neuhaus, Jenna Anthony, Gentry Kirby, Marquis Daisy, Deirdre Fenton

Anthony Bourdain: Parts Unknown Seasons 11 and 12 

Leah Remini: Scientology and the Aftermath Season 3 – Producers: *Eligibility Determination Pending*

Queer Eye Seasons 1 and 2 – Producers: David Collins, Michael Williams, Rob Eric, Jennifer Lane, Jordana Hochman, Mark Bracero, Rachelle Mendez

Wild Wild CountrySeason 1 – Producers: Mark Duplass, Jay Duplass, Josh Braun, Dan Braun, Juliana Lembi

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Daily Show with Trevor Noah ­– Season 24 – Producers: Trevor Noah, Steve Bodow, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, David Kibuuka, Zhubin Parang, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton

Last Week Tonight with John Oliver Season 5 – Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Late Show with Stephen Colbert Season 4 – Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Aaron Cohen, Michael Brumm, Paige Kendig, Jake Plunkett

Real Time with Bill Maher Season 16 – Producers: Bill Maher, Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Billy Martin, Dean E. Johnsen, Chris Kelly, Matt Wood

Saturday Night Live Season 44 – Producers: *Eligibility Determination Pending*

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television:

The Amazing Race Season 30 – Producers: Jerry Bruckheimer, Bertram van Munster, Jonathan Littman, Elise Doganieri, Mark Vertullo

America’s Got Talent Season 13 – Producers: *Eligibility Determination Pending*

RuPaul’s Drag Race Season 10 – Producers: *Eligibility Determination Pending*

Top Chef Season 15 – Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Casey Kriley, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Doneen Arquines, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Wade Sheeler, Brian Fowler, Elida Carbajal Araiza, Zoe Jackson, Patrick Schmedeman, Diana Schmedeman

The Voice Seasons 14 and 15 – Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Chad Hines, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Carson Daly

The Award for Outstanding Short-Form Program:

Biography: History, Herstory Season 1

Carpool Karaoke: The Series Season 2

Comedians in Cars Getting Coffee Season 5

Her America: 50 Women, 50 States Season 1

Kevin Hart: What The Fit Season 1

The Award for Outstanding Sports Program:

Being Serena Season 1

E:60 2018

Hard Knocks: Training Camp with the Cleveland Browns Season 13

Real Sports with Bryant Gumbel Season 24

SportsCenter with Scott Van Pelt Season 4

The Award for Outstanding Children’s Program:

Fuller House Season 4

PJ Masks Season 2

A Series of Unfortunate Events Season 2

Sesame Street Season 48

Teen Titans Go! Season 4

The 2019 Producers Guild Awards Co-Chairs are Donald De Line and Amy Pascal. Cadillac is the Presenting Sponsor of the event, Delta Air Lines is the sponsor of the Visionary Award, and GreenSlate is the sponsor of the Cocktail Reception.

For more information, or the latest updates, please visit the website www.ProducersGuild.org.

BTL Production Listings

Video of the Day

The PA 101 for Military Veterans workshop is a 3 day free workshop created by Navy Vet Mark August.