Filed in: Animation, Awards, Featured, Film, News, Television

Soul and Wolfwalkers Split 48th Annual Annie Awards for Feature Animation

April 16, 2021 09:04 | By
Soul

Soul (Photo: Disney*Pixar)

The 48th Annual Annie Awards, held by ASIFA-Hollyood and partially sponsored by the Animation Guild (IATSE Local 839) to honor the best in animation for 2020, were announced via a virtual ceremony on Friday, April 16, beginning at 6pm PST.

Disney-Pixar‘s Soul and Cartoon Saloon/Apple Original Films/GKIDS‘ Wolfwalkers led the nominations with ten apiece, but the Annie winners were handed out after almost two weeks of Soul winning a number of other technical guild and society awards, including winning five VES Awards from the Visual Effects Society. The same night, it also won the Achievement in Sound Editing – Feature Animation at the Motion Picture Sound Editors68th Annual Golden Reel Awards.

Things ended up working out well for both Soul and Wolfwalkers, as they were nominated in different categories so that Soul would win Best Feature while Wolfwalkers won Best Indie Feature after going back and forth for most of the night.

Soul ended up scoring one more Annie Award, six total to Wolfwalkers‘ five, but the categories were so well split up with the latter getting Best Direction and Voice Acting, but Soul getting Best Writing, Best Editorial, Best Music and two more. (Other feature animated movies in the mix included another Pixar movie, Onward, and two from DreamWorks AnimationThe Croods: A New Age and Trolls World Tour, but all three were shut-out in every feature category.

Otherwise, the TV categories were fairly spread out with the Netflix children’s series, Hilda, winning a few Annie Awards, as did Genndy Tartakovsky’s Primal, which won Best TV/Media for General Audiences as well as Tartakovsky for his direction.

Wolfwalkers

Wolfwalkers (Apple)

You can read the full list of winners in all 31 categories below:

BEST FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios

BEST INDIE FEATURE

Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine/Apple Original Films/GKIDS

BEST SPECIAL PRODUCTION

The Snail and the Whale
Magic Light Pictures

BEST SHORT SUBJECT

Souvenir Souvenir
Blast Production

BEST SPONSORED

There’s a Monster in My Kitchen
Cartoon Saloon, Mother

BEST TV/MEDIA – PRESCHOOL

The Adventures of Paddington
Episode: Paddington Digs a Tunnel to Peru
Blue-Zoo Animation Studio and Nickelodeon Animation Studio

BEST TV/MEDIA – CHILDREN

Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox
Silvergate Media for Netflix

BEST TV/MEDIA – GENERAL AUDIENCE

Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Coven Of The Damned
Cartoon Network Studios

BEST STUDENT FILM

La Bestia
Student director: Marlijn Van Nuenen, Ram Tamez, Alfredo Gerard Kuttikatt
School: Gobelins, l’école de l’image

BEST FX FOR TV/MEDIA

Jurassic World: Camp Cretaceous
Episode: Welcome to Jurassic World
DreamWorks Animation
Emad Khalili, Ivan Wang

BEST FX FOR FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios
Tolga Göktekin, Carl Kaphan, Hiroaki Narita, Enrique Vila, Kylie Wijsmuller

BEST CHARACTER ANIMATION – TV/MEDIA

Hilda
Silvergate Media for Netflix
David Laliberté

BEST CHARACTER ANIMATION – FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios
Michal Makarewicz

BEST CHARACTER ANIMATION – LIVE ACTION

The Mandalorian
Production Company: Lucasfilm
FX Production Company: Image Engine
Nathan Fitzgerald, Leo Ito, Chris Rogers, Eung Ho Lo, Emily Luk

BEST CHARACTER ANIMATION – VIDEO GAME

Marvel’s Spider-Man Miles Morales
Insomniac Games
Brian Wyser, Michael Yosh, Danny Garnett, David Hancock

BEST CHARACTER DESIGN – TV/MEDIA

Amphibia
Episode: The Shut-In!
Disney TV Animation
Joe Sparrow

BEST CHARACTER DESIGN – FEATURE

Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine/Apple Original Films/GKIDS
Federico Pirovano

BEST DIRECTION – TV/MEDIA

Genndy Tartakovsky’s Primal
Episode: Plague Of Madness
Cartoon Network Studios
Genndy Tartakovsky

BEST DIRECTION – FEATURE

Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine/Apple Original Films/GKIDS
Tomm Moore, Ross Stewart

BEST MUSIC – TV/MEDIA

Star Wars: The Clone Wars
Episode: Victory and Death
Lucasfilm Animation
Kevin Kiner

BEST MUSIC – FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios
Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

BEST PRODUCTION DESIGN – TV/MEDIA

Shooom’s Odyssey
Picolo Pictures
Julien Bisaro

BEST PRODUCTION DESIGN – FEATURE

Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine/Apple Original Films/GKIDS
María Pareja, Ross Stewart, Tomm Moore

BEST STORYBOARDING – TV/MEDIA

Looney Tunes Cartoons
Warner Bros. Animation
Andrew Dickman

BEST STORYBOARDING – FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios
Trevor Jimenez

BEST VOICE ACTING – TV/MEDIA

Tales of Arcadia: Wizards
Episode: Our Final Act
DreamWorks Animation
David Bradley (Merlin)

BEST VOICE ACTING – FEATURE

Wolfwalkers
Cartoon Saloon/Melusine/Apple Original Films/GKIDS
Eva Whittaker (Mebh Óg MacTíre)

BEST WRITING – TV/MEDIA

Big Mouth
Episode: The New Me
Netflix
Andrew Goldberg, Patti Harrison, Andrew Goldberg

BEST WRITING – FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios
Pete Docter, Mike Jones, Kemp Powers

BEST EDITORIAL – TV/MEDIA

Hilda
Episode: Chapter 9: The Deerfox
Silvergate Media for Netflix
John McKinnon

BEST EDITORIAL – FEATURE

Soul
Pixar Animation Studios
Kevin Nolting, Gregory Amundson, Robert Grahamjones, Amera Rizk