Thursday, July 25, 2024
Subscribe Now

Voice Of The Crew - Since 2002

Los Angeles, California

HomeCraftsAnimationTom Kenny to Host Annie Awards

Tom Kenny to Host Annie Awards

-

Tom Kenny will host the 38th Annual Annie Awards.
Tom Kenny, the voice of the wildly successful film and television character SpongeBob SquarePants, will host this year’s 38th Annual Annie Awards on Feb. 5 at UCLA’s Royce Hall. The black-tie evening begins with a pre-reception at 5:00 p.m. followed by the Annie Awards ceremony at 7:00 p.m. and post-award party immediately following the ceremony.

ASIFA-Hollywood is thrilled to have Tom Kenny serve as the host of this year’s Annie Awards,” says ASIFA-Hollywood president Antran Manoogian. “Tom’s comedic humor and antics should make for a fun and entertaining award ceremony.”

In honor of the year’s best in animation, Kenny will be joined on stage by a lively mix of animation luminaries, celebrity presenters and comedic talent including animation legend June Foray, James Hong, Danica McKellar, Kevin Michael Richardson, Mike Henry, Nika Futterman, Brian Regan, Corey Burton, Jim Cummings and John DeMaggio.

Often a predictor of the annual Academy Award for Best Animated Feature, the Annie Awards honor overall excellence as well as individual achievement in a total of 25 categories ranging from best feature, production design, character animation, and effects animation to storyboarding, writing, music and voice acting.

“This has been an unprecedented year for animation, as the high quality of work represented by our nominees will attest,” says Manoogian.  “On behalf of ASIFA-Hollywood, we congratulate all of the nominees and their respective studios.”

In addition, special juried awards honoring career achievement and exceptional contributions to animation will also be awarded, including the Winsor McCay Award to Brad Bird, Eric Goldberg and Matt Groening for career contributions to the art of animation; The June Foray Award to Ross Iwamoto for significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation; The Ub Iwerks Award to Autodesk for the development of digital entertainment creation tools that play an essential role in animated productions, films, video games and commercials worldwide; and the Special Achievement Annie Award to Waking Sleeping Beauty – a documentary about the turbulent and fruitful years of Disney Animation (1984-1994) when the studio went from outworn anachronism to Hollywood juggernaut, creating a string of influential films and ushering in a ‘second golden age’ of animation.

The 2010 Annie Award nominees are:

Production Categories

Best Animated Feature
Despicable MeIllumination Entertainment
How to Train Your DragonDreamWorks Animation
TangledDisney
The IllusionistDjango Films
Toy Story 3Disney/Pixar

Best Animated Short Subject
Coyote FallsWarner Bros. Animation
Day & NightPixar
Enrique Wrecks the WorldHouse of Chai
The Cow Who Wanted To Be A HamburgerPlymptoons Studio
The RenterJason Carpenter

Best Animated Television Commercial
Children’s Medical Center – DUCK Studios
Frito Lay Dips “And Then There Was Salsa” – LAIKA/house
How To Train Your Dragon Winter Olympic Interstitial “Speed Skating” – DreamWorks Animation
McDonald’s “Spaceman Stu” – DUCK Studios
Pop Secret “When Harry Met Sally” – Nathan Love

Best Animated Television Production
FuturamaThe Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television
Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation
Scared ShreklessDreamWorks Animation
Star Wars: The Clone Wars “Arc Troopers” – Lucasfilm Animation
The SimpsonsGracie Films

Best Animated Television Production for Children
Adventure TimeCartoon Network Studios
CloudbreadGIMC
Fanboy & Chum ChumNickelodeon, Frederator
Regular ShowCartoon Network Studios
SpongeBob SquarePantsNickelodeon

Best Animated Video Game
Heavy Rain – Quantic Dream
Kirby’s Epic Yarn – Good-Feel & HAL Laboratory
Limbo – Playdead
Shank – Klei Entertainment Inc.

Individual Achievement Categories

Animated Effects in an Animated Production
Andrew Young Kim, Shrek Forever AfterDreamWorks Animation
Jason Mayer, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Brett Miller, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Sebastian Quessy, Legend Of The Guardians: The Owls of Ga’HooleWarner Bros. Pictures
Kryzstof Rost, MegamindDreamWorks Animation

Character Animation in a Television Production
Nicolas A. Chauvelot, Scared ShreklessDreamWorks Animation
Savelon Forrest, Robot Chicken: Star Wars Episode IIIShadowMachine
Elizabeth Havetine, Robot Chicken: Star Wars Episode IIIShadowMachine
David Pate, Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation
Nideep Varghese, Scared ShreklessDreamWorks Animation

Character Animation in a Feature Production
Mark Donald, MegamindDreamWorks Animation
Anthony Hodgson, MegamindDreamWorks Animation
Gabe Hordos, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Jakob Hjort Jensen, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
David Torres, How To Train Your Dragon DreamWorks Animation

Character Animation in a Live Action Production
Quentin MilesClash of the Titans
Ryan PageAlice in Wonderland

Character Design in a Television Production
Andy Bialk, The Ricky Gervais ShowW!LDBRAIN Entertainment
Stephan DeStefano, Sym-Bionic TitanCartoon Network
Ernie Gilbert, T.U.F.F. PuppyNickelodeon
Gordon Hammond, T.U.F.F. PuppyNickelodeon
Steve Lam, Fanboy & Chum ChumNickelodeon, Frederator

Character Design in a Feature Production
Sylvain Chomet, The IllusionistDjango Films
Carter Goodrich, Despicable MeIllumination Entertainment
Timothy Lamb, MegamindDreamWorks Animation
Nico Marlet, How To Train Your DragonDreamWorks Animation

Directing in a Television Production
Bob Anderson, The SimpsonsGracie Films
Peter Chung, FirebreatherCartoon Network Studios
Duke Johnson, Frankenhole: HumanitasShadowMachine
Tim Johnson, Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation
Gary Trousdale, Scared ShreklessDreamWorks Animation

Directing in a Feature Production
Sylvain Chomet, The IllusionistDjango Films
Pierre Coffin, Despicable MeIllumination Entertainment
Mamoru Hosoda, Summer WarsMadhouse/Funimation
Chris Sanders, Dean DeBlois, How To Train Your Dragon – DreamWorks Animation
Lee Unkrich, Toy Story 3Disney/Pixar

Music in a Television Production
J. Walter Hawkes, The Wonder Pets!Nickelodeon Production & Little Airplane Productions
Henry Jackman, Hans Zimmer and John Powell, Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation
Tim Long, Alf Clausen, Bret McKenzie, Jemaine Clement, The Simpsons: Elementary School MusicalGracie Films
Shawn Patterson, Robot Chicken’s DP Christmas SpecialShadowMachine
Jeremy Wakefield, Sage Guyton, Nick Carr, Tuck Tucker, SpongeBob SquarePantsNickelodeon

Music in a Feature Production
Sylvain Chomet, The IllusionistDjango Films
David Hirschfelder, Legend Of The Guardians: The Owls of Ga’HooleWarner Bros. Pictures
John Powell, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Harry Gregson Williams, Shrek Forever AfterDreamWorks Animation
Pharrell Williams, Heitor Pereira, Despicable MeIllumination Entertainment

Production Design in a Television Production
Alan Bodner, Neighbors From Hell20th Century Fox Television
Barry Jackson, FirebreatherCartoon Network Studios
Pete Oswald, DoubtsourcingBadmash Animation Studios
Richie Sacilioc, Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation
Scott Wills, Sym-Bionic TitanCartoon Network Studios

Production Design in a Feature Production
Yarrow Cheney, Despicable MeIllumination Entertainment
Eric Guillon, Despicable MeIllumination Entertainment
Dan Hee Ryu, Legend Of The Guardians: The Owls of Ga’HooleWarner Bros. Pictures
Pierre Olivier Vincent, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Peter Zaslav, Shrek Forever AfterDreamWorks Animation

Storyboarding in a Television Production
Sean Bishop, Scared ShreklessDreamWorks Animation
Fred Gonzales, T.U.F.F. PuppyNickelodeon
Tom Owens, Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation
Dave Thomas, Fairly OddParentsNickelodeon

Storyboarding in a Feature Production
Alessandro Carloni, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Paul Fisher, Shrek Forever AfterDreamWorks Animation
Tom Owens, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Catherine Yuh Rader, MegamindDreamWorks Animation

Voice Acting in a Television Production
Jeff Bennett as The Necronomicon, Fanboy & Chum ChumNickelodeon & Frederator
Corey Burton as Baron Papanoida, Star Wars: The Clone WarsCartoon Network
Nika Futterman as Asajj Ventress, Star Wars: The Clone WarsCartoon Network
Mike Henry as Cleveland Brown, The Cleveland ShowFox Television Animation
James Hong as Mr. Ping, Kung Fu Panda HolidayDreamWorks Animation

Voice Acting in a Feature Production
Jay Baruchel as Hiccup, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Gerard Butler as Stoick, How To Train Your DragonDreamWorks Animation
Steve Carrell as Gru, Despicable MeIllumination Entertainment
Cameron Diaz as Fiona, Shrek Forever AfterDreamWorks Animation
Geoffrey Rush as Ezylryb, Legend Of The Guardians: The Owls of Ga’HooleWarner Bros. Pictures

Writing in a Television Production
Daniel Arkin, Star Wars: The Clone Wars: Heroes on Both SidesLucasfilm Animation Ltd.
Jon Colton Barry and Piero Piluso, Phineas & Ferb: Nerds of a FeatherDisney Channel
Geoff Johns, Matthew Beans, Zeb Wells, Hugh Sterbakov, Matthew Senreich, Breckin Meyer, Seth Green, Mike Fasolo, Douglas Goldstein, Tom Root, Dan Milano, Kevin Shinick and Hugh Davidson, Robot Chicken: Star Wars Episode IIIShadowMachine
Billy Kimball and Ian Maxtone-Graham, The Simpsons: Stealing First BaseGracie Films
Michael Rowe, FuturamaThe Curiosity Company in association with 20th Century Fox Television

Writing in a Feature Production
Michael Arndt, Toy Story 3Disney/Pixar
Sylvain Chomet, The IllusionistDjango Films
William Davies, Dean DeBlois, Chris Sanders, How to Train Your DragonDreamWorks Animation
Dan Fogelman, TangledDisney
Alan J. Schoolcraft, Brent Simons, MegamindDreamWorks Animation

JURIED AWARDS
Winsor McCay Award – Brad Bird, Eric Goldberg, Matt Groening
June Foray – Ross Iwamoto.
Ub Iwerks Award – Autodesk
Special Achievement – Waking Sleeping Beauty

- Advertisment -

Popular

Beastie Boys

EMMY WATCH 2020: The Sound for the Beastie Boys Story Doc

0
The original experimental punk, hip hop, rap rock, alternative band of best friends Adam “MCA” Yauch, Michael “Mike D” Diamond, and Adam “Ad-Rock” Horovitz, better...