Filed in: Awards, Featured, News, Television

2021 Creative Arts Emmys – Night 1 Below-the-Line Results

September 11, 2021 06:00 | By
Creative Arts Emmys

2021 Creative Arts Emmys

On Saturday, September 11, the first group of Creative Arts Emmys were handed out at a live in-person ceremony at L.A. Live in downtown Los Angeles. The three ceremonies will be edited down to a two-hour show that will air on FXX on September 18.

The first night’s ceremony included awards for makeup, hairstyling, production design, costumes, cinematography, picture editing, sound editing, sound mixing, main title design, and a few others.

The Netflix  limited series, The Queen’s Gambit, was the big winner of the night, seemingly sweeping every one of its categories by winning seven Emmys, while the Netflix drama, The Crown, no stranger to the Emmys, added two more.

Apple‘s hit comedy, Ted Lasso, began its Emmy run with two wins at the first of three Creative Arts ceremonies, for its editing and sound mixing. The recently-concluded FX drama Pose won three Emmys for costumes, makeup and hairstyling.

The Lucasfilm/Disney+ Star Wars series, The Mandalorian, won three Emmys for prosthetic makeup, cinematography, and sound mixing.  Marvel Studios’ WandaVision won an Emmy for its production design by Mark Worthington and another one for its fantasy costumes.

HBO took home four Emmys, one each for Mare of EasttownLovecraft CountryA Black Lady Sketch Show, and American Utopia.

NBC‘s Saturday Night Live added three more Emmys to its long list of wins from the past 45 years, for contemporary hairstyle and makeup, as well as for its production design.

You can read the full list of winners from the first night in the below categories (listed alphabetically):

(Note: * denotes the talented creatives Below the Line interviewed, with a link on their name directed to the interview)

Outstanding Cinematography For A Limited or Anthology Series Or Movie

The Queen’s Gambit • End Game
Netflix • Netflix
Steven Meizler, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series

Country Comfort • Crazy
Netflix • Netflix
George Mooradian, ASC, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (Half-Hour)

The Mandalorian • Chapter 15: The Believer
Disney+ • Lucasfilm Ltd.
Matthew Jensen, ASC, Director of Photography

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series (One Hour)

The Crown • Fairytale
Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television for Netflix
Adriano Goldman, ASC, BSC, ABC, Director of Photography

Outstanding Contemporary Costumes

Pose • Series Finale
FX Networks • FX Productions in association with 20th Century Television
*Analucia McGorty, Costume Designer
Michelle Roy, Assistant Costume Designer
Linda Giammarese, Costume Supervisor

Outstanding Contemporary Hairstyling

Pose • Series Finale
FX Networks • FX Productions in association with 20th Century Television
Barry Lee Moe, Department Head Hairstylist
Timothy Harvey, Key Hairstylist
Greg Bazemore, Hairstylist
Tene Wilder, Hairstylist
Lisa Thomas, Hairstylist
Rob Harmon, Hairstylist

Outstanding Contemporary Hairstyling For A Variety, Nonfiction, Or Reality Program

Saturday Night Live • Host: Maya Rudolph
NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video
Jodi Mancuso, Department Head Hairstylist
Cara Hannah, Key Hairstylist
Inga Thrasher, Hairstylist
Joe Whitmeyer, Hairstylist
Amanda Duffy Evans, Hairstylist
Gina Ferrucci, Hairstylist

Outstanding Contemporary Makeup (Non-Prosthetic)

Pose • Series Finale
FX Networks • FX Productions in association with 20th Century Television
Sherri Berman Laurence, Department Head Makeup Artist
Nicky Pattison Illum, Key Makeup Artist
Charles Zambrano, Makeup Artist
Shaun Thomas Gibson, Makeup Artist
Jessica Padilla, Additional Makeup Artist
Jennifer Suarez, Additional Makeup Artist

Outstanding Contemporary Makeup For A Variety, Nonfiction, Or Reality Program (NonProsthetic)

Saturday Night Live • Host: Elon Musk
NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video
Louie Zakarian, Department Head Makeup Artist
Amy Tagliamonti, Key Makeup Artist
Chris Milone, Makeup Artist
Jason Milani, Key Makeup Artist
Kim Weber, Makeup Artist
Joanna Pisani, Key Makeup Artist
Young Beck, Key Makeup Artist

Outstanding Prosthetic Makeup

The Mandalorian • Chapter 13: The Jedi
Disney+ • Lucasfilm Ltd.
*Brian Sipe, Department Head Makeup Artist
Alexei Dmitriew, Key Makeup Artist
Samantha Ward, Makeup Artist
Scott Stoddard, Makeup Artist
Pepe Mora, Makeup Artist
Cale Thomas, Makeup Artist
Carlton Coleman, Makeup Artist
Scott Patton, Prosthetic Designer

Outstanding Costumes For Variety, Nonfiction, Or Reality Programming (juried award winners)

Black Is King
Disney+ • Walt Disney Studios
Zerina Akers, Costume Designer
Timothy White, Costume Supervisor

The Masked Singer • Super 8 – The Plot Chickens! Part 2
Fox • Fox Alternative Entertainment
*Marina Toybina, Costume Designer
Grainne O’Sullivan, Costume Supervisor
Gabrielle Letamendi, Assistant Costume Designer
Lucia Maldonado, Assistant Costume Designer

Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular
IFC • The Riddle Entertainment Group, Emerald Street, Get Lifted and RadicalMedia
Ariyela Wald-Cohain, Costume Designer
Patty Malkin, Costume Supervisor
Erica Schwartz, Assistant Costume Supervisor

Outstanding Fantasy/Sci-Fi Costumes

WandaVision • Filmed Before A Live Studio Audience
Disney+ • Marvel Studios Mayes C. Rubeo, Costume Designer
Joseph Feltus, Assistant Costume Designer
Daniel Selon, Assistant Costume Designer
Virginia Burton, Costume Supervisor

Outstanding Innovation In Interactive Programming (juried award winner)

For All Mankind: Time Capsule
Apple TV+ • Apple / Tall Ship Productions
Apple
Tall Ship Productions

Outstanding Interactive Program

Space Explorers: The ISS Experience
Oculus • Felix & Paul Studios, TIME Studios
Felix & Paul Studios
TIME Studios

Outstanding Main Title Design

The Good Lord Bird
Showtime • SHOWTIME Presents, Blumhouse Television, Mark 924 Entertainment, Under the Influence Productions
Efrain Montanez, Director/Creative Director
Eduardo Guisandes, Art Director/Designer
Abigail Fairfax, Illustrator/Animator

Outstanding Motion Design (juried award winner)

Calls
Apple TV+ • Apple / Studiocanal / Bad Hombre Productions in association with Canal+
Alexei Tylevich, Creative Director
Ethan Stickley, Designer/Animator
Scott Ulrich, Animator
Daisuke Goto, Animator
Chi Hong, Animator
James Connelly, Editor

Outstanding Period And/Or Character Hairstyling

Bridgerton • Art Of The Swoon
Netflix • A Netflix Original Series in association with shondalandmedia
Marc Pilcher, Department Head Hairstylist
Lynda J. Pearce, Assistant Department Head Hairstylist
Claire Matthews, Hairstylist
Adam James Phillips, Hairstylist
Tania Couper, Hairstylist
Lou Bannell, Hairstylist

Outstanding Period Costumes

The Queen’s Gambit • End Game
Netflix • Netflix
Gabriele Binder, Costume Designer
Gina Krauss, Assistant Costume Designer
Katrin Hoffmann, Assistant Costume Designer
Nanrose Buchmann, Assistant Costume Designer
Sparka Lee Hall, Costume Supervisor

Outstanding Period Makeup And/Or Character Makeup (Non-Prosthetic)

The Queen’s Gambit • Adjournment
Netflix • Netflix
Daniel Parker, Department Head Makeup Artist

Outstanding Production Design For A Narrative Contemporary Program (One Hour Or More)

Mare Of Easttown • HBO
HBO in association with wiip Studios, The Low Dweller Productions, Juggle Productions, Mayhem and Zobot Projects
*Keith P. Cunningham, Production Designer
James F. Truesdale, Art Director
Edward McLoughlin, Set Decorator

Outstanding Production Design For A Narrative Period Or Fantasy Program (One Hour Or More)

The Queen’s Gambit
Netflix • Netflix
Uli Hanisch, Production Designer
Kai Karla Koch, Art Director
Sabine Schaaf, Set Decorator

Outstanding Production Design For A Narrative Program (Half-Hour)

WandaVision
Disney+ • Marvel Studios
*Mark Worthington, Production Designer
Sharon Davis, Art Director
Kathy Orlando, Set Decorator

Outstanding Production Design For A Variety Special

The Oscars
ABC • Academy of Motion Picture Arts and Sciences
*David Rockwell, Production Designer
Joe Celli, Art Director
Alana Billingsley, Art Director
Jason Howard, Set Decorator

Outstanding Production Design For A Variety, Reality, Or Competition Series

Saturday Night Live • Host: Kristen Wiig
NBC • SNL Studios in association with Universal Television and Broadway Video
Eugene Lee, Production Designer
Akira Yoshimura, Production Designer
Keith Ian Raywood, Production Designer
N. Joseph DeTullio, Production Designer
Melissa Shakun, Art Director

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series

Ted Lasso • The Hope That Kills You
Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television
A.J. Catoline, Editor

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series

The Crown • Fairytale
Netflix • Left Bank Pictures in association with Sony Pictures Television for Netflix
Yan Miles, ACE, Editor

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Limited or Anthology Series or Movie

The Queen’s Gambit • Exchanges
Netflix • Netflix
*Michelle Tesoro, ACE, Editor

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series

The Conners • Jeopardé, Sobrieté And Infidelité
ABC • Werner Entertainment
Brian Schnuckel, ACE, Editor

Outstanding Picture Editing For Variety Programming

A Black Lady Sketch Show • Sister, May I Call You Oshun?
HBO • HBO in association with JAX Media, 3 Arts Entertainment, Issa Rae Productions and For Better or Words Inc.
Daysha Broadway, Supervising Editor
Stephanie Filo, Editor
Jessica Hernández, Editor

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

Love, Death + Robots • Snow In The Desert
Netflix • Blur Studio for Netflix
Brad North, Supervising Sound Editor/Dialogue Editor
Craig Henighan, Sound Designer
Dawn Lunsford, Foley Editor
Jeff Charbonneau, Music Editor
Alicia Stevens, Foley Artist

Outstanding Sound Editing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

Lovecraft Country • Sundown
HBO • HBO in association with afemme, Monkeypaw, Bad Robot, and Warner Bros. Television
Tim Kimmel, MPSE, Sound Supervisor
John Matter, Dialogue Editor
Paula Fairfield, Sound Designer
Bradley Katona, Sound Effects Editor
Brett Voss, Foley Editor
Jeff Lingle, Music Editor
Jason Lingle, Music Editor
Jeffrey Wilhoit, Foley Artist
Dylan Tuomy-Wilhoit, Foley Artist

Outstanding Sound Editing For A Limited or Anthology Series, Movie, Or Special

The Queen’s Gambit • End Game
Netflix • Netflix
Eric Hirsch, Re-Recording Mixer
Eric Hoehn, Re-Recording Mixer
Roland Winke, Production Mixer
Lawrence Manchester, Scoring Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour) And Animation

Ted Lasso • The Hope That Kills You
Apple TV+ • Apple / Doozer Productions in association with Warner Bros. Television and Universal Television
Ryan Kennedy, Re-Recording Mixer
Sean Byrne, Re-Recording Mixer
David Lascelles, Production Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Comedy or Drama Series (One Hour)

The Mandalorian • Chapter 13: The Jedi
Disney+ • Lucasfilm Ltd.
Bonnie Wild, Re-Recording Mixer
Stephen Urata, Re-Recording Mixer
Shawn Holden, CAS, Production Mixer
Christopher Fogel, Scoring Mixer

Outstanding Sound Mixing For A Limited or Anthology Series or Movie

The Queen’s Gambit • End Game
Netflix • Netflix
Gregg Swiatlowski, Co-Supervising Sound Editor
Eric Hirsch, Co-Supervising Sound Editor
Wylie Stateman, Sound Designer
Leo Marcil, Sound Editor
Mary-Ellen Porto, Sound Editor
Patrick Cicero, Sound Editor
James David Redding III, Sound Editor
Eric Hoehn, Sound Editor
Tom Kramer, Music Editor
Rachel Chancey, Foley Artist

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series or Special

David Byrne’s American Utopia
HBO • HBO in association with RadicalMedia, 40 Acres And A Mule
Paul Hsu, Re-Recording Mixer
Michael Lonsdale, Production Mixer
Pete Keppler, Music Mixer